0 507 538 77 15 Ümraniye / İstanbul

Saç ve Cilt Tedavisi

PRP nedir ?

PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde deri altına enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır. PRP tedavilerinde fayda görmeyi beklediğimiz Plateletler onarıcı maddelerle yüklüdür ve doku onarımında başrol oynarlar. Bunu örneklemek gerekirse bir yaralanma durumunda plateletler yara bölgesinde toplanır ve başta growth faktör (büyüme faktörü) olmak üzere iyileştirici faktörleri ortama bırakıp kök hücrelerin bölgeye yönelmesini sağlarlar. Bu onarıcı görevlerle dolu maddeleri Cilt ve Saç Dökülmesi Tedavilerinde de aynı amaçla kullanıyoruz.

Çevresel etkenler, genetik faktörler, yaşlanma, stresli yaşam, sigara ve alkol kullanımı gibi metabolizmayı olumsuz etkileyen bazı koşullara maruz kalındığında hücre yenilenmesi yavaşlar veya tamamen durur. Bu tip durumlarda saç dökülmesi, ciltte sarkma ve lekelenmeler, vücut çatlakları gibi durumlar oluşabilir. Farklı etkenler sebebiyle oluşmuşlarsa da kişinin hücre yenilenmesinin yavaşlığından ötürü iyileşme gözlenmez. Onarıcı plateletler sorunlu bölgeye kan dolaşımı ile ulaşamıyorsa yürütülmesi gereken mantık aslında son derece basittir. Bu hücreler kanımızda mevcut olduğuna göre tek yapmamız gereken Plateletleri kandan ayırmak ve sorunlu bölgeye nakletmektir.

 PRP Maddesi Nasıl Elde Edilir ?

Kişiden alınan 10cc gibi az bir miktar kan tüp içerisinde santrifüj cihazına yerleştirilir. Santrifüj cihazının görevi bizim için önemli olan PRP ve PPP plazmalarını ayrıştırabilmektir. 3000 devir hızında 8 dakika boyunca santrifüj edilen kan ayrıştırılmış olur. Bu ayrışma sonucu santrifüj cihazından alınan kan hücreleri mezoterapi ve napaj yöntemleri kullanılarak hasarlı bölgeye hekim tarafından uygulanır.

 PRP Nasıl Uygulanır ?

PRP kişiden alınan 10cc gibi az bir miktar kanın santrifüj cihazına yerleştirilmesiyle elde edilmektedir. Santrifüj cihazı yüksek hız ve devirde çalışan, işlevi kanı ayrıştırmak olan bir cihazdır. Bu ayrıştırma sonunda elde edilen malzemeler Platelet Yönünden Zengin ve ciltteki bozuklukları giderecek yapıdadır. Bu malzemeler kişinin kendi kanından alındığı için alerjik yönden herhangi bir sorun kesinlikle teşkil etmez. Elde edilen PRPve PPP malzemeleri kişiye napaj ve mezoterapi yöntemleri ile enjekte edilir. Yenilenme etkileri ilk seansla birlikte görülmektedir.

PRP'nin yan etkileri var mıdır ?

PRP yöntemi uygulamalarında diğer tedavi yöntemlerine göre ciltte daha az kızarıklık oluşur. Bu tedavi seansı sonrasında kişi normal yaşamına çok kısa sürede döner. Oluşan kızarıklıklar normal ciltlerde ilk yarım saatte geçer. Şayet kişinin cildi hassas ve derisi ince ise o kişide bu yan etkiler biraz daha uzun sürebilir.Örneğin 1 saat gibi. Görünür şekilde bir olumlu etki ile beraber ciltte oluşan geçici tahribatların iyileşmesi ise en çok 3 gündür. PRP Yöntemi İle Tedavinin Çatlaklar Bakımından Vücutta Uygulanabilen Belirli Bölgeleri Var mıdır? Yoksa tüm Vücutta Oluşan Çatlaklara Uygulanabilir mi?PRP Yöntemi, vücutta bulunan tüm çatlaklara rahatlıkla uygulanabilir. Hiçbir sakıncası yoktur. Kişinin kendi kanından yapılan bir uygulama olduğundan herhangi bir komplikasyon gelişimi olmaz bu nedenle PRP yöntemi oldukça güvenilir bir uygulamadır.

PRP saç uygulaması ?

Saç dökülmesi ve saçlı deride meydana gelen diğer bozuklukların belli başlı sebepleri mevcuttur. Bu sebeplere geçmeden önce sağlıklı saç köklerinin nasıl oluştuğunu ve PRP Tedavisinin dayandığı birtakım temelleri incelemek gerekir. Sağlıklı bir saç kökünün devamlılığını sağlayabilmesi için doğru malzemelerle ve yeteri miktarda beslenmesi şarttır. Saç köklerini besleyen kılcal damarlar kan dolaşımı ile ihtiyaç duyulan yapılandırıcı maddeleri saç köklerine taşırlar. Günümüzde ne yazık ki saç köklerinin ihtiyaç duyduğu beslenmeye engel olacak pek çok faktör mevcut.

Bunları kişisel ve çevresel faktörler olarak ayırabiliriz. Kişisel faktörlerin başında genetik etkenler, dolaşım bozuklukları ve yaşlanma gelirken, çevresel faktörler sigara kullanımı, dengesiz beslenme, kullanılan kozmetik ürünler gibi konularda değerlendirilebilir. PRP Saç Tedavisi bu olumsuz koşulların oluşturmuş olduğu saç dökülmesi, yağlanma, kepeklenme gibi problemleri kişinin kendi kanında mevcut olan onarıcı maddelerin saçlı bölgeye transfer edilmesiyle yok etme esasına dayanır. Kanda yer alan ve büyüme faktörü (growth faktör) olarak adlandırdığımız bu onarıcı ve yapılandırıcı malzemeler, ayrıştırılıp saçlı deriye mezoterapi ve napaj yöntemi ile enjekte edilir.

 PRP çatlak ve leke tedavileri ?

PRP yönteminin ciltte oluşan pek çok lezyonlara, yani yaşlanma belirtilerine ve sivilcelere derin yaralara ve leke izlerine, doğum lekelerine ve diz sarkmaları ciltte görülen her türlü bozukluklara ve çatlaklara iyi geldiği cildi gençleştirdiği gözle görülür şekilde gözlenmektedir. Yukarda saydığımız gibi PRP nin faydaları arasında çatlaklara da iyi geldiğini yapılan uygulamalarda net bir şekilde söyleyebiliyoruz. Vücutta oluşan tahribatlar nedeni ile, örneğin; aşırı kilolar sebebiyle veya doğum sonrası oluşmuş strialara, yaşlanmadan ötürü deri altında oluşan minik çatlaklara da PRP Yöntemi ile deri altına nüfus edilerek etki etmek mümkündür.

Yapılan bu uygulamalar sonrası ciltte oluşan lezyonların azaldığını ve tedavi süresince de zamanla yok olduğunu görmek mümkündür. Bu tedavi yöntemi ile tamamıyla bu sorundan kurtulmak mümkün olamadığı durum esnasında bile, oluşan şikayetlerde ciddi derecede azalmalar, ciltte gözle görülür rahatlamalar, son derece sağlıklı bir görünüm ve ciltte parlaklık görülür. Plateletlerin etki mekanizması içeriğinde bulunan onarıcı ve büyütücü özellikler sayesindedir. Büyüme faktörleri dediğimiz growth faktörler bu işlemin temelidir. Cilt yüzeyinde genelde çevresel birtakım etkenlerden ötürü oluşan ve görüntü itibariyle rahatsızlık duyduğumuz problemlerdir. Güneş ışınları, hava kirliliği, gebelik, doğum kontrol hapları ve sigara kullanımının başrolü oynadığı cilt lekelerinde PRP Yöntemi önleyici tedavi olarak kullanılmaktadır.Yani cilt yüzeyinde lekelenme problemi oluşmaya başladığını düşünen ya da bu lekelere dair öncü etkileri farkeden kişiler PRP Tedavisinin yenileyici ve yapılandırıcı özelliğini kullanarak lekeleri önleme konusunda bir adım atabilir.

Cilt yüzeyinde beliren bu kahverengi oluşumlar yüzeysel ya da daha derin olabilir. Genelde Cilt Lekelerinin bakımında farklı methodlarla birleştirilen PRP tedavisini ana tedavi değil bir yan tedavi olarak görmek daha doğru olur. Bunu PRP’nin mekanizmasını açıklayarak anlatalım.PRP içeriği itibariyle kişinin kendi kanından oluşturulan ve Platelet Yönünden Zengin Plazma ismini verdiğimiz bir materyaldir. Bu materyal içerisinde cildin her zaman ihtiyaç duyduğu yenileyici ve yapılandırıcı büyüme faktörleri (growth factors) bulunmaktadır.

Bu büyüme faktörleri kendini koruma altına alamayan ve dolayısıyla lekeler oluşmuş cildi güçlendirmek için kullanılır.Bu sayede mevcut problemlerle başedilirken ileriye dönük bir tedavi mekanizması da sağlanmış olur. Savunma sistemi yüksek ve lekelenmeye müsade etmeyen güçlü bir cilt yapısı oluşur.Kimyasal Peeling, Mikrodermabrazyon, Mezoterapi, IPL Lazer tedavisi gibi methodlar cilt lekelerinin oluşum süreci, cilt özellikleri, lekelerin yoğunluğu ve rengi gibi konuların muayene ile netleştirilmesinin ardından ana tedavi olarak kullanılır. PRP tedavisi de sürecin hızlandırılması ve cildin daha çabuk toparlanması için ana tedaviye eklenebilir.

 PRP Hangi Cilt Problemlerinde Kullanılır ?

PRP Cilt Tedavileri yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde uygulanır. Ciltteki sarkma, lekelenme, gözaltı kırışıklıkları gibi oluşumların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca akne izleri, kol altı ve bacak kırışıklıkları, el bölgesindeki çatlamalar ve kırışıklıklar için de kullanılabilir.PRP Kaç Seans Uygulanır?PRP Yüz ve Cilt tedavilerinde 3 – 5 seanslık programlar uygulanır. Seans sıklığı konusunuda tercih edilen genel süre ortalama 3 haftada bir kez işlem gerçekleştirilmesi yönündedir. İşlem süresi 30-45dk. arasındadır.Bir önceki yazımız olan PRP Saç Tedavisi başlıklı makalemizde prp, prp işlemi ve prp kaç seans hakkında bilgiler verilmektedir.

 PRP ile cilt yenileme ?

PRP Cilt Tedavileri yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde uygulanır. Ciltteki sarkma, lekelenme, gözaltı kırışıklıkları gibi oluşumların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca akne izleri, kol altı ve bacak kırışıklıkları, el bölgesindeki çatlamalar ve kırışıklıklar için de kullanılabilir.

 PRP tedavisinin kullanıldığı durumlar nelerdir ?

Anti-Aging Cilt Tedavileri : Gevşek ve sarkmış dokuların toparlanması ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Bu amaçla diğer tedavilerle kombine edilmiş bir program içinde de yer alabilir.

Vucut Çatlaklarının Tedavisi : Doku onarıcı etkisi ile cilt çatlaklarında ayrışmış dokularda yaptığı aktivasyonla yeni bağ dokusu oluşumu gerçekleştirerek tedaviye yardımcı olur. Çatlakların tedavisi her zaman birkaç sistemin kullanılması ile olur.

Leke Tedavileri : Özellikle güneşin hasar bıraktığı ciltlerde savunma amaçlı gelişen lekelerin tedavisinde cilt dokusunun gördüğü zararlar onarıldığı için çok etkili bir tedavidir.

Akne İzleri ve Yara İzleri : Burada da PRP’nin diğer yöntemlerle kombine edilerek kullanılması daha doğru olacaktır. İzler hekim tarafından konsülte edildikten sonra en uygun ve doğru kombine tedavi planlanıp uygulanmalıdır.

Saç Dökülmesi : PRP tedavisi ile zayıflamış saç kökleri yeniden aktif hale geçer daha canlı, parlak ve güçlü saçlar üretmeye başlar, dökülme normal sınırlara döner.

 Diğer Kullanım Alanları :

Spor yaralanmaları
Dejeneratif disk hastalığı
Tenisçi dirseği
Plantar fascitis (topuk dikeni)
Aşil tendonitis
Rotator cuff yırtığı (omuz eklemi)
Menisküs yırtığı (diz eklemi)
Osteoarthritis (kireçlenme)
Kronik bel ağrısı

Lütfen gelmeden önce hacamat günlerini öğrenmek ve randevu almak için bizimle iletişime geçiniz. Bu işlem sizin doğru zamanda gelmenizi ve daha az beklemenizi sağlayacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Doktor kontrolünde doğal tedavilerle sağlığınıza kavuşmak için sizi Ümraniye ve Üsküdar'a yakın olan deva doğa tedavi kliniğimize bekliyoruz.