Neden hacamat yaptırmalıyız

Hacamat kökeni binlerce yıllık olan ve peygamber efendimiz (SAV)’in de bizzat yaptırdığı ve yapılmasını tavsiye ettiği bir tedavi yöntemidir? Modern tıp tarafından da desteklenen hacamat ayrıca sünnet olması sebebiyle de müslüman bölgelerde oldukça yaygındır. Ama günümüzde Müslüman olmayan topraklarda bile tıbbi faydalarından dolayı tercih edilen bir alternatif tedavi yöntemidir. Eskiden biraz daha el yordamıyla amatörce yapılan hacamat teknolojinin ve endüstrinin gelişmesiyle çok daha kolay ve hijyenik araçların çıkmasıyla daha da verimli ve hijyenik olmuştur.

Hacamat Arapça da kelime olarak emmek, normale çevirmek anlamına gelmektedir. Uygun zamanlarda ve düzenli olarak yapılan hacamat vücutta biriken ve atılamayan toksinlerin ve atık maddelerin vücuttan hijyenik bir şekilde atılmasını sağlamaktadır.

Pek çok doktorun belli organlar için ya da tüm vücut için önerdikleri detox işleminin farklı bir şekilde yapılmış halidir. Üstelik en hızlı ve etkili yöntemidir. Çünkü direkt olarak fiziksel bir biçimde vücutta biriken kötü maddeler hacamat işlemiyle dışarı alınmaktadır. Bu yüzden en hızlı ve etkili detox yöntemi denebilir. Üstelik sünnet olması sebebiyle de ayrı bir öneme sahiptir.

Günümüzde hastalıklara özel bir şekilde ve ya ağrı veya rahatsızlık olan bölgeye göre değişen şekillerde ve sıklıkta farklı uygulamalarla hastalık bazında bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Hacamat ne zaman yapılır?

Hacamat için en uygun günler hicri ayın 17, 19, 21,23 ile pazartesi ve perşembe günüdür. Çünkü bu günlerde vücuttaki zararlı maddeler daha fazlalaşır. Gün içindeki en uygun zaman ise güneşin doğuşundan sonraki ilk 2, 3 saat ve öğle namazından sonraki ilk 2, 3 saattir.

Hacamatın zararları var mıdır?

Uygun şartlarda ve uzman kişiler tarafından yapıldığı sürece bir zararı yoktur.

Acemi kişilerce yapılırsa cilt yanıklarına, ciddi enfeksiyonlara, ciddi ağrıya, ciddi yaralanmalara ve morluklara sebep olabilir. O yüzden şartları sağlanmış uzman doktor kontrolünde yaptırmakta fayda ve zorunluluk vardır.

Hacamat kimlere yapılmaz?

Kan tutan hastalara

Kalp pili takılı hastalara

Organ nakli olanlara

Düşük tansiyonu olanlara

Aşırı heyecanlı olanlara

Kanı durmayanlara

Kemoterapi olanlara

Diyaliz ve hemofili hastalarına

Hamilelere