0 507 538 77 15 Ümraniye / İstanbul

El Bileği Tedavisi

El ve El bileğinin Yapısı

El bileğimiz, bilek ile parmaklar arasında bağlantıyı sağlayan 8 adet kemik bulunan bir yapısı vardır. El hareketlerinin yapılmasını ise kemiklerin birbirine tutunmasını sağlayan bağlar aracılığıyla olur.

El ve El bileği Rahatsızlıkları

El bileğinde genelde düşme, aşırı kullanım, zorlamalar ve darbelere bağlı travmalar, el bileği çıkığı, el ve bilek kırıkları ile bağ yaralanmaları oluşur. En çok kullandığımız organ olması sebebiyle ellerimizle ilgili tüm sorunlar hayatımızı olumsuz etkiler.

El ve El bileği Rahatsızlık Belirtileri

El bileği kırık, çıkık ya da bağ yaralanmaları ilk önce ağrı olarak kendini gösterir. Şişmeler ve morarmada olabilecek belirtiler olarak sayabiliriz. Bu gibi rahatsızlıklarda el ve bilekte hareket kısıtlığı, güçsüzlük hissederiz. Kesin teşhis için kırık çıkıklarda röntgen görüntüleri kemik ya da eklemdeki kırık çıkık durumunu göstermek için yeterli olur fakat bağ yaralanmaları, eklem zedelenmeleri, yumuşak doku bozuklukları gibi rahatsızlıklar için MR görüntüleri daha doğru bir tercih olacaktır.

El bileği Bağ ve Tendon tedavileri

El bileğine uygulanan birçok tedavi mevcuttur. Kırık, çıkık, tam bağ ve ya tendon kopmalarında cerrahi müdahale şarttır. Çok hafif rahatsızlıklarda alçı, el ateli ve istirahatle iyileşmek mümkündür. Kısmi bağ ve tendon yaralanmalarında ise cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın PRP ile tedavi olmak mümkündür.

Prp ile El Bileği Bağ ve Tendon Hasarı Tedavisi

PRP (trombositten zengin plazma) kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinin yanında, Bağ, tendon, doku, eklem ve kıkırdak hasarlarının onarımında son derece başarılı sonuçlar veren bir uygulamadır. İşlem son derece basit olmasının yanı sıra cerrahi işlemlerin risklerini taşımaması, yan etki gibi olumsuzlar oluşturmaması ve cerrahi operasyonlara göre çok daha erişilebilir fiyatları nedeniyle tercih sebebidir.  İşlem hastadan damar yolu aracılığıyla alınan 8-10 cc’lik kan PRP tüpüyle birlikte yaklaşık 15 dk santrifüj edilir. Santrifüj sırasında kandaki kırmızı ve bizim için gereksiz kısım PRP tüpünün altında toplanırken büyüme faktörleri, sitokinler tüpün üst kısmında yoğunlaşır. Enjektör aracılığıyla bu trombositler alınıp hastanın el bilek eklemine bağ ve tendon hasarı, zedelenmenin olduğu bölgeye enjekte edilir. PRP tedavisi ağrı kesici gibi bir işlem değil tam anlamıyla bir tedavi yöntemidir. İşlemden 15 dk sonra kan hücreleri aktif olur ve el bileği ekleminde ki  hasarı onarmaya başlar. PRP nin etkilerini yavaş yavaş hissetmeye başlamanız ortalama 1 hafta zaman geçince olacaktır. 1 Hafta sonra iyileşmeye başladığınızı hissedersiniz tam etkisini göstermesi ise 1 ay süre geçtikten sonra olacaktır. Bu süreler ortalama sürelerdir kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Normal süreç bu şekilde işlese de işlemin yapıldığı kişideki bağ ve tendon hasarının seviyesi, el ve bilek sağlığına verdiği önem, doktor tavsiyesine uygun yaşama ve kişinin yaşı tedavinin başarısında en önemli etkenlerdir.

Lütfen gelmeden önce hacamat günlerini öğrenmek ve randevu almak için bizimle iletişime geçiniz. Bu işlem sizin doğru zamanda gelmenizi ve daha az beklemenizi sağlayacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Doktor kontrolünde doğal tedavilerle sağlığınıza kavuşmak için sizi Ümraniye ve Üsküdar'a yakın olan deva doğa tedavi kliniğimize bekliyoruz.